Sośnica japońska Sciadopitys verticillata

Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata Sieb. & Zucc.) – gatunek zimozielonego drzewa, będący jedynym współczesnym przedstawicielem rodziny sośnicowatych (Sciadopityaceae). Jest żywą skamieniałością ze względu na brak bliskich żyjących krewnych. Występuje w stanie dzikim tylko w Japonii (endemit). Rośnie w wilgotnym klimacie o łagodnych zimach, na żyznych, głębokich i kwaśnych glebach. W warunkach polskich polecana do uprawy tylko w zachodniej części kraju.

Pokrój w stanie dzikim dorasta do 40 m wysokości, w Polsce osiąga zwykle 7-8 m. Korona gęsta, stożkowata, u starszych osobników cylindryczna. Liście igły podwójne – długie, szerokie skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Pień kora brązowo-szara i łuszczy się długimi płatami, pędy brunatno-szare pokryte długimi, łuskowatymi igłami.

Roślina ozdobna W Polsce uprawiana jest głównie w ogrodach botanicznych, arboretach, lecz coraz częściej sadzona jest także w ogrodach ze względu na swoją dostępność w ofercie handlowej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-07 03:49:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62546571. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Lignophytes, and Cycadales in particular : Seedplants, [w:] Angiosperm Phylogeny Website [online], Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-28]  (ang.).
  • Sciadopitys verticillata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Sciadopitys verticillata (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens i in.. [dostęp 2011-11-15].
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)