Sośnica japońska Sciadopitys verticillata

Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata Sieb. & Zucc.) – gatunek zimozielonego drzewa, będący jedynym współczesnym przedstawicielem rodziny sośnicowatych (Sciadopityaceae). Jest żywą skamieniałością ze względu na brak bliskich żyjących krewnych. W mezozoiku gatunek był szeroko rozprzestrzeniony. Współcześnie występuje w stanie dzikim tylko w Japonii, gdzie zachował się na nielicznych stanowiskach w naturze na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Rośnie tam w górskich, wilgotnych lasach w wilgotnym klimacie o łagodnych zimach, na żyznych, głębokich i kwaśnych glebach. Roślina charakterystyczna z powodu okółkowego ułożenia miękkich, dość szerokich igieł. Ze względu na efektowny pokrój jest uprawiana, przy czym wymaga stanowisk wilgotnych – źle znosi susze. W warunkach polskich polecana do uprawy tylko w zachodniej części kraju.

Pokrój w stanie dzikim dorasta do 40 m wysokości (po 30 latach osiąga zwykle ok. 10 m), w Polsce osiąga zwykle 7-8 m. Korona gęsta, stożkowata, u starszych osobników szeroka. Liście w postaci podwójnych igieł, osiągających do 14 cm długości i 3–4 mm szerokości, wyrastających w okółkach w kątach drobnych liści łuskowatych na końcach pędów, poza tym rozproszone wzdłuż nich. Pień kora jest czerwonawo-brązowa i łuszczy się długimi płatami, pędy brunatno-szare pokryte długimi, łuskowatymi igłami.

Roślina ozdobna W Polsce uprawiana jest głównie w ogrodach botanicznych, arboretach, lecz coraz częściej sadzona jest także w ogrodach ze względu na swoją dostępność w ofercie handlowej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-07-11 00:17:41]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63964024. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Sciadopitys verticillata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
 • Sciadopitys verticillata (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens i in.. [dostęp 2011-11-15].
 • Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 1. Trees and shrubs. London: Macmillan, 2002, s. 24. ISBN 0-333-73003-8.
 • M.J.M.M.J.M. Christenhusz M.J.M.M.J.M. i inni, A new classification and linear sequence of extant gymnosperms, „Phytotaxa”, 19, 2011, s. 55–70 [dostęp 2021-03-24] .
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Lignophytes, and Cycadales in particular : Seedplants, [w:] Angiosperm Phylogeny Website [online], Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-28]  (ang.).
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • wyższa od człowieka (> 200 cm)