Żółcień amerykański Xanthorhiza simplicissima

Żółcień amerykański (Xanthorhiza simplicissima Marshall) – gatunek z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), z monotypowego rodzaju żółcień Xanthorhiza (Marshall, Arbust. Amer. 167. 1785). Występuje we wschodniej części Ameryki Północnej, a obszarze od stanu Nowy Jork, po Kentucky i Florydę, gdzie rośnie w lasach. Korzenie tej rośliny wykorzystywano do pozyskania żółtego barwnika. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli jaskrowatych o drewniejącym pędzie bywa uprawiany w ogrodach botanicznych jako ciekawostka. Za walor ozdobny uważane są też jego podzielone liście. W Polsce uprawiany w kolekcjach – rośnie dobrze w Arboretum w Glinnej (od 1973) i w Arboretum w Rogowie (od 1956).

Pokrój krzew, o pędach wyrastających z długich, cienkich, żółtych kłączy. Osiąga do 80 cm wysokości. Ze względu na tworzenie licznych odrostów może tworzyć rozległe zarośla. Liście łodygowe, zwykle skupiające się w szczytowej części pędów, ogonkowe, skrętoległe. Blaszka liściowa 1–2-krotnie pierzasto złożona. Listki od lancetowatych do szerokojajowatych i rombowatych, na brzegach ostro, nieregularnie wcinane i piłkowane. Kwiaty drobne, zebrane w wielokwiatowych, wiechowatych kwiatostanach o długości 5–21 cm, wyrastających w kątach liści. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, z trwałymi listkami zewnętrznego okółka okwiatu. Listki te w liczbie 5 są ciemnopurpurowe do zielonkawych, lancetowate do jajowatych i mają ok. 2,5–5 mm długości. 5 listków wewnętrznego okółka osiąga poniżej 1 mm długości, zaopatrzone są w miodniki, ma podobny kolor do okółka zewnętrznego. Pręciki w liczbie 5 lub 10, słupki w liczbie od 5 do 10. Owoce zbiorowe, ze ścieśnionych, jasnożółtych mieszków. Nasiona są czerwonobrązowe, owalne, gładkie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-23 00:35:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70134321. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)