Głożyna pospolita, jujuba pospolita (Ziziphus jujuba) – gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny szakłakowatych. Występuje w Europie południowej, Indiach, Himalajach, Chinach.
Znana i ceniona w Chinach przed III w. p.n.e., owoce używane także w celach rytualnych. Owoce odnaleziono w pochodzącym z II w. p.n.e. grobowcu z Mawangdui. Za czasów dynastii Tang w północnych Chinach hodowano kilka odmian głożyny (w tym kwaśną), a szczególnie aromatyczne owoce importowano z Turkiestanu. Z owoców wyrabiano wino, przechowywano je w solance i marynowano. Pastę z owoców wykorzystuje się do jako nadzienie do zongzi, przyrządzanych z okazji Święta Smoczych Łodzi. Czerwone (kolor szczęśliwy) owoce są obowiązkowym dodatkiem do kleiku laba jadanego pod koniec roku księżycowego, ze względu na symbolikę nazwy (zao – „głożyna” brzmi podobnie jako zao – „wcześnie” [otrzymać bogate plony]). Uważa się także, że mają działanie wzmacniające dla osób o delikatnym i wrażliwym zdrowiu. Roślina uprawiana jest w Japonii (po japońsku natsume) dla owoców jadanych na surowo (tzw. daktyle chińskie). Owoce są spożywane także po ugotowaniu, suszeniu lub w marynacie. Może być uprawiana w strefach 7-10. Jest to roślina lecznicza, przy czym surowcem są owoce.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 03:06:15]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72347576. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.