Crataegus chlorosarca Crataegus chlorosarca

Crataegus chlorosarca Maxim. – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z północnych i wschodnich obszarów Azji (Kamczatka, Sachalin, Japonia), jest uprawiany w różnych krajach świata (również jego kultywary) jako roślina ozdobna. W Polsce jest praktycznie nieznany, znajduje się tylko w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych, np. Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

Pokrój małe drzewo o wysokości do 6 m. Łodyga pędy za młodu fioletowo-brązowe i gruczołowato owłosione, potem jasnobrązowe i gładkie z nielicznymi kolcami o długości 1-1,5 cm. Pąki fioletowobrązowe, trójkątno-owalne, gładkie. Liście pojedyncze, trójkątno-jajowate do szerokojajowatych, o rozmiarach 5-9 × 3-5 cm na ogonkach o długości 1-1,5 cm. Są klapowane, zazwyczaj mają 3-5 par nieregularnych klap, brzeg blaszki jest ostro ząbkowany, wierzchołek ostro zakończony. Posiadają sierpowate, błoniaste i gładkie przylistki o długości 5-8 mm o gruczołowato ząbkowanych brzegach. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostan. Wyrastają na gładkich szypułkach o długości 2-6 mm. Mają średnicę 1-1,2 cm, dzwonkowate hypancjum, działki kielicha trójkątno-lancetowate o długości 2-3 mm, płatki korony niemal okrągłe, o rozmiarach 5-7 × 2-3 mm, pręcików 20. Kwitnie od czerwca do lipca. Owoc owoc pozorny, podczas dojrzewania czerwony, po dojrzeniu czarny, zawierający 4 lub 5 nasion z wklęśnięciami na obu stronach. Owoce dojrzewają we wrześniu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-18 00:08:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70591642. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.