Komosa oścista Teloxys aristata

Komosa oścista, komosa ciernista (Teloxys aristata (L.) Moq.) – gatunek rocznej rośliny z rodziny szarłatowatych. Reprezentuje monotypowy rodzaj Teloxys Moq. Występuje od wschodniej części europejskiej Rosji pod wschodnią Syberię, w Mongolii, Kazachstanie, Kirgistanie, Chinach, Nepalu i Korei. Jako gatunek introdukowany rośnie w Ameryce Północnej, w Japonii, w Europie Środkowej i Włoszech. W Polsce znany jest od 1941 roku z pojedynczych stanowisk. Ma status efemerofita (gatunku przejściowo zawlekanego), ale miejscami też już zadomowionego kenofita.

Pokrój roślina gęsto, krzaczkowato, silnie rozgałęziona, często o pokroju stożkowatym, cała czerwono nabiegła. Osiąga wysokość od kilku do 30 cm, czasem 40 cm. Pęd w różnym stopniu owłosiony lub nagi. Przynajmniej część gałązek w obrębie kwiatostanów zakończona cierniami. Liście krótkoogonkowe, odwrotnie lancetowate do równowąskich, osiągają do 7 cm długości i 1 cm szerokości. U nasady blaszka długo klinowato zwężona, na szczycie zaostrzona, całobrzega lub słabo ząbkowana. Kwiaty obupłciowe, 5-krotne. Siedzące lub na krótkich szypułkach wyrastają pojedynczo, a nie w pęczkach, ale skupiają się na szczytach pędów w dwuramienne wierzchotki. Listki okwiatu jajowatolancetowate, na szczycie stępione lub zaostrzone, w środkowej części zielone, na brzegach jasne, skórzaste. Owoce nasiona koliste, spłaszczone grzbietobrzusznie, o ostrym brzegu, bardzo ciemne do czarnych, zamknięte są w owocni cienkiej i białawej.

Biologia i występowanie

Roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do września. Owoce dojrzewają w październiku. W granicach współczesnej Polski gatunek zaobserwowany został jako przejściowo zdziczały w Szczecinie w 1941. Później odkryty został w latach 80. XX wieku w kilku miejscowościach świętokrzyskiego jako chwast w uprawach ziemniaków na rędzinach. W pierwotnym swym zasięgu, we wschodniej Europie i w Azji rośnie na suchych, piaszczystych i kamienistych stepach, w dolinach rzek i na polach uprawnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-08-07 00:17:48]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67765888. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • lipiec
   • sierpień
   • wrzesień