Wieczornik damski (Hesperis matronalis L.) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Występuje w Europie i Azji. W Europie rośnie na południe od Francji, Austrii, Słowacji, południowych krańców Polski, Ukrainy i w południowej Rosji (przy czym gatunku brak na południowych krańcach kontynentu), a w Azji w Turcji, regionie Kaukazu, w Kazachstanie, Kirgistanie i zachodnich Chinach (Sinciang). W Polsce gatunek w całym kraju jest uprawiany i wszędzie spotykany jako dziczejący. Naturalnie rośnie w Bieszczadach wieczornik śnieżny o niepewnym statusie taksonomicznym – uznawany albo za osobny gatunek (H. nivea), albo za podgatunek wieczornika damskiego (H. matrionalis subsp. candida). Roślina jest szeroko rozprzestrzeniona w uprawie i w wielu miejscach dziczeje – w niemal całej Europie, w Ameryce Północnej i Południowej, w Japonii i Nowej Zelandii.
Roślina dwuletnia i krótkowieczna bylina. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty silnie pachnące (zapach określany jest jako fiołkowy), zapylane są przez pszczoły, muchówki i motyle. Wieczornik damski rośnie w naturze w miejscach cienistych i wilgotnych. Ważna roślina pokarmowa dla gąsienic zorzynka rzeżuchowca. Jako gatunek dziczejący na obszarach poza naturalnym zasięgiem uznawany jest za gatunek inwazyjny, oddziałujący negatywnie na środowisko naturalne ze względu na tworzenie zwartych skupisk i wypieranie gatunków rodzimych w zaroślach, widnych lasach, wzdłuż strumieni. Ze względu na to, że gatunek jest też gospodarzem dla licznych wirusów chorobotwórczych dla roślin kapustowatych – może mieć też negatywny wpływ na ich uprawy.
Liście stosowane były w celu przeciwdziałania szkorbutowi oraz podczas jego leczenia.
Nasiona zawierają 29–50% oleju. Jest on jadalny i z tego powodu roślina ma duży potencjał użytkowy. Nasiona mogą być też dodawane do sałatek. Spożywane w sałatkach są także liście, cechujące się dużą zawartością witaminy C i gorzkawym smakiem. Wykorzystuje się je także do ozdoby deserów. Nie mogą być jednak spożywane w dużych ilościach z powodu wywoływania w takich przypadkach wymiotów.
Olejek eteryczny wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym. Suszone kwiaty dodawane są do potpourri ze względu na pastelowe barwy i aromat.Roślina uprawiana w ogrodach leśnych, ale też na rabatach. Ozdobna ze względu intensywne kwitnienie i aromat kwiatów przypominający goździki, silny zwłaszcza wieczorem. Ceniona także ze względu na przywabianie dużej ilości owadów, w tym motyli. Nadaje się na kwiat cięty. Gatunek uprawiany jest w ogrodach co najmniej od XVI wieku, współcześnie częściej w wiejskich
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:41:51]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987817. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.