Bożodrzew gruczołowaty, znany również jako ajlant gruczołowaty, bożodrzew gruczołkowaty lub bożodrzew chiński (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) – gatunek roślin z rodziny biegunecznikowatych (Simarubaceae). Roślina pochodzi z Chin, ale pierwsze egzemplarze sprowadzono do Europy już w 1751 r. Obecnie rozpowszechniona zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. W Polsce dość często uprawiana, szczególnie w zachodniej części kraju. Drzewo zaliczane do gatunków inwazyjnych, szkodliwych dla rodzimych gatunków flory.
Surowiec zielarski: kora, pozyskiwana z młodych dwuletnich gałązek i owoce. Zawartość: niewielkie ilości alkaloidów, do 12% garbników, saponiny, simarubina, związki kumarynowe i gorycze (m.in.: ajlantyna). Działanie: W Chinach kora, w miarę możności świeża, posiadająca silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne, stosowana jest wewnętrznie w postaci odwaru, do leczenia ciężkich i uporczywych biegunek, oraz jako środek wymiotny. Ten sam odwar jest specyfikiem przy pomocy którego zwalcza się tasiemce i glisty – pasożyty przewodu pokarmowego. Poza tym także stosuje się go jako specyfik przeciwgorączkowy, przeciwskurczowy i zwalniający akcję serca. Dalej – w leczeniu malarii, astmy, kołatania serca i czerwonki. Owoce stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu nieregularnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych oraz żylaków odbytu. W medycynie ludowej narodów Azji Środkowej wywarem z liści bożodrzewu leczy się wrzody. Ajlantem nie wolno się leczyć na własną rękę, ale zawsze za wiedzą i zgodą lekarza Roślina ozdobna: odmiany:'Erythrocarpa' – odm. czerwonoowocowa, o jaskrawoczerwonych, bardzo kontrastowych skrzydlakach. 'Pendulifolia' – odm. zwisłolistna. Tworzy bardzo długie, opadające w dół liście. 'Aucubaefolia' – odm. o żółto nakrapianych liściach. 'Hongye' – odm. o liściach czerwonych. Drewno: wykorzystywane w meblarstwie i przy produkcji papieru. Liście: podobnie jak morwa wykorzystywane w hodowli jedwabników. Sok żywiczny: stosowany do produkcji pokostów.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:09:03]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327223. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.