Czosnek winnicowy Allium vineale

Czosnek winnicowy (Allium vineale L.) – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Gatunek występuje na terenie Europy, zawleczony do Ameryki Północnej.

Liście 3-5 lub więcej, w przekroju prawie obłe, dołem dęte, wierzchem nieco spłaszczone, grube 1-2,5 mm Kwiaty zebrane w baldach pozorny na szczycie łodygi; w baldachu obok kwiatów występują cebulki (czasem kwiatów w ogóle nie ma). Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą okrywą złożoną z jednego nagle zwężonego w cienki kolec listka, długości kwiatostanu lub krótszego, odpadająca w trakcie kwitnienia. Szypułki cienkie, długie do 25 mm. Działki purpurowe lub białawe, do 5 mm długie, lancetowate, na końcu czasem zaostrzone; grzebyk grzbietowy gładki. Pręciki początkowo długości płatków, w miarę przekwitania do 2 razy dłuższe. Nitki pręcików wewnętrznych płaskie, na szczycie o trzech wyrostkach, z których dwa boczne, szydlaste, wielokrotnie dłuższe od pylników. Kwitnie od czerwca do lipca. Pokrój roślina osiąga wysokość 30-90 cm. Rośnie w niewielkich kępach. Łodyga prosto wzniesiona, sztywna, pełna, obła, ulistniona w dolnej połowie; wysokość do 100 cm.

Biologia i występowanie


Roślina środowisk kserotermicznych i antropogenicznych (przydroża, uprawy). W Polsce częsta, oprócz Karpat.


Przyprawa - można wykorzystywać jak czosnek pospolity, roślina w smaku jednak łagodniejsza.
Roślina ozdobna - roślina rzadko stosowana w kompozycjach naturalistycznych (łąki kwietne).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-09 00:35:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55215609. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Danuta Młodzianowska: Nasionoznawstwo. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1961.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-06].
ogólne roślina ozdobna
ogólne chwast
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki purpurowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
liczba płatków płatki trzy i mniej
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec