Storczyk samczy, s. samiczy (Anacamptis morio (L.) R.M.Bateman, Pridgeon & M.W.Chase) – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae).
Zwarty zasięg występowania obejmuje Europę i ciągnie się od południowej części Wysp Brytyjskich, północnej Hiszpanii, południowych wybrzeży Skandynawii i Estonii po europejską część Rosji, a na południu po wybrzeża Morza Śródziemnego. Zasięg występowania obejmuje ponadto Algierię i Maroko w Afryce Północnej oraz w Kaukaz i część Azji Zachodniej (Cypr, Liban, Iran, Syria, Turcja). W Polsce występował na około 300 stanowiskach (z tego w Karpatach ok. 70), jednakże ostatnie badania terenowe (do 2008 roku) potwierdziły jego występowanie tylko na około 60 stanowiskach (z tego w Karpatach na kilkunastu). Najwyżej położone stanowisko znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m. na Hali Śmietanowej w Beskidzie Żywieckim (Pasmo Policy). Bylina, geofit. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty zwabiają owady imitując swoją budową kwiaty roślin nektarodajnych, jednak roślina nie wytwarza nektaru. Kwiaty zapylane są przez owady, głównie przez trzmiele. Zawiązuje owoce w średnim stopniu. Może występować również samozapylenie. Rośnie w suchych zaroślach, naturalnych łąkach i w świetlistych lasach (głównie w grądach), na miejscach otwartych lub częściowo zacienionych, często na zboczach. Liczba chromosomów 2n=36. Najwyżej w Polsce położone stanowisko znajduje się na Hali Śmietanowej w Paśmie Policy (1100 m n.p.m.). W Szwajcarii dochodzi do wysokości 1950 m. Tworzy mieszańce ze storczykiem błotnym, cuchnącym, męskim i kukułką szerokolistną. Zróżnicowany na sześć podgatunków: Anacamptis morio subsp. caucasica (K. Koch) H. Kretzschmar, Eccarius & H. Dietr. Anacamptis morio subsp. champagneuxii (Barnéoud) H. Kretzschmar, Eccarius & H. Dietr. Anacamptis morio subsp. longicornu (Poir.) H. Kretzschmar, Eccarius & H. Dietr. Anacamptis morio subsp. morio Anacamptis morio subsp. picta (Loisel.) Jacquet & Scappat. Anacamptis morio subsp. syriaca (E. G. Camus) H. Kretzschmar, Eccarius & H. Dietr.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-02-19 00:04:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69621019. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.