Rzodkiewnik Hallera, rzeżusznik Hallera, gęsiówka Hallera (Arabidopsis halleri (L.) O’Kane & Al-Shehbaz) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Gatunek rzadko spotykany, górski, neutralny wobec kontynentalizmu. Według niektórych ujęć taksonomicznych jest gatunek klasyfikowany jest do rodzajów Arabidopsis lub Arabis.
Rozwój Bylina, autotrof, hemikryptofit, pączki zimujące znajdują się na poziomie ziemi. Kwiaty zapylane przez owady lub samopylne. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Siedlisko Zbiorowiska trawiaste, brzegi potoków, przy leśnych dróżkach. Rośnie na stanowiskach umiarkowanie naświetlonych, w umiarkowanie chłodnych warunkach klimatycznych, preferuje gleby świeże, wilgotne, gliny piaszczyste i utwory pylaste, umiarkowanie kwaśne lub obojętne. Występuje na pogórzu Europy Środkowej i Południowej, w Polsce w Sudetach i Tatrach. W uprawach rolnych jest chwastem. W Tatrach występuje po piętro alpejskie. Fitosocjologia W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku (All.) Polygono-Trisetion. Interakcje międzygatunkowe Rzodkiewnik Hallera jest jednym z trzech gatunków roślin, na których żeruje gąsienica motyla bielinka bryonie, pozostałe to tobołki polne i pleszczotka górska.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:37:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=73079298. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.