Piaskowiec orzęsiony Arenaria ciliata

Piaskowiec orzęsiony, p. rzęsowaty (Arenaria ciliata) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Karpatach i Alpach. W Polsce wyłącznie w Tatrach. Wzdłuż potoków i rzek przenoszących jego pędy i nasiona schodzi na Podtatrze.

Liście ulistnienie naprzeciwlegle. Liście łopatkowato-lancetowate, o nasadach stopniowo zwężających się w krótki (ok. 5 mm) ogonek. Liście 1-nerwowe, o długości 4-6 mm i szerokości ok. 2 mm. Kwiaty wyrastające na pojedynczych, cienkich i wzniesionych szypułkach. Składają się z 5 białych płatków, które są o ok. 1/3 dłuższe od ostro zakończonych i naprzemianlegle z płatkami osadzonych działek kielicha. Działki kielicha i szypułki są orzęsione. Wewnątrz korony jeden słupek i 10 pręcików. Pokrój roślina darniowa z rozesłanymi i gęsto rozgałęziającymi się pędami. Kwiatowe pędy są szorstko owłosione (stąd nazwa gatunkowa rośliny). Owoc otwierająca się na szczycie 6 ząbkami jajowata torebka. Ma długość równą długości kielicha. Nasiona liczne, drobne i bez elajosomu.

Biologia i występowanie


Rozwój: bylina. Kwitnie od maja do lipca.
Siedlisko: murawy, piargi, skały. W Tatrach występuje od regla dolnego do piętra turniowego, głównie jednak w piętrze kosówki i piętrze halnym. Rośnie na podłożu wapiennym – roślina wapieniolubna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:39:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51714564. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-11].
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2010-02-12].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście łopatkowate
ulistnienie naprzeciwległe
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec