Łoboda błyszcząca Atriplex sagittata

Łoboda błyszcząca ł. połyskująca (Atriplex sagittata Borkh.) — gatunek rośliny w różnych systemach klasyfikacyjnych włączany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej, wschodniej i środkowej Europy oraz obszarów Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się również gdzieniegdzie poza tym rejonem rodzimego występowania. W Polsce jest niezbyt pospolity. Status gatunku we florze Polski: na południu archeofit, na północy kenofit .

Liście trójkątne, gładkie i błyszczące. Ich kształt zmienia się z wiekiem starsze są bardziej ząbkowane i wcięte przy ogonku, młodsze (górne) mają mniej ząbków i w znacznej mierze są całobrzegie, ich blaszki przechodzą na ogonek. W każdym wypadku drugi ząbek od nasady jest największy. Na spodniej stronie górne liście są srebrzysto owłosione. Kwiaty kwiatostany obupłciowe. Kwiaty pięciokrotne, drobne, zebrane w kłąbiki. Kwiaty żeńskie są dwóch rodzajów; niektóre są bez podkwiatków, niektóre z 4-5 listkowym okwiatem i słupkiem spłaszczonym od góry. Większość kwiatów nie posiada okwiatu, z dwoma sercowatymi, całobrzegimi podkwiatkami. Łodyga obła z bruzdami, do 100 cm wysokości, słabo rozgałęziająca się, w górnej części. Owoc drobne i liczne orzeszki.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do września. Siedlisko: żyzne i wilgotne miejsca na siedliskach ruderalnych i aluwia. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Atriplicetum nitentis i gatunek wyróżniający dla Ass. Sisymbrietum sophiae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 16:47:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51754125. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-03-15].
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
liczba płatków płatków pięć
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście trójkątne
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców orzechy
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień