Mahonia pospolita Mahonia aquifolium

Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) – gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych. Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Zadomowiony i często uważany za inwazyjny w różnych częściach Europy. W Polsce gatunek często uprawiany, dziczejący i lokalnie zadomowiony (kenofit), zaliczany również do grupy gatunków potencjalnie inwazyjnych, których ekspansja na terenie kraju jest możliwa w przyszłości.

Liście twarde, skórzaste, nieparzystopierzaste z 5-9 zatokowymi, kolczasto ząbkowanymi listkami. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu jasnozielone, za młodu niekiedy czerwonawe. Kwiaty złotożółte z sześcioma płatkami korony, zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, długości 5-8 cm. Nitki pręcików są wrażliwe na dotyk. Poruszone - zginają się szybko w kierunku szyjki, by po krótkim czasie powrócić do stanu wyjściowego. Kwitnie w kwietniu i maju. Pokrój wiecznie zielony krzew o wysokości 50-150 cm. Owoce jagody – początkowo zielone, później niebieskie.


Roślina uprawiana jako roślina ozdobna.
Sztuka kulinarna: Indianie w obszarze rodzimego występowania gatunku spożywali czasem jagody świeże suszone lub w przetworach. Mają kwaskowaty smak.
Roślina barwierska: Dawniej używano kwiatów mahonii jako środka w barwiarstwie, gdyż nadawały tkaninie złotożółtą barwę[potrzebny przypis].

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-07-28 11:28:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=57054713. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Łukasz Łuczaj: Dzikie rośliny jadalne Polski. Krosno: Chemigrafia, 2004, s. 127-128. ISBN 83-904633-6-9.
  • B. Tokarska-Guzik, Z. Dajdok, M. Zając, A. Zając, A. Urbisz, W. Danielewicz: Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Warszawa: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, 2012. ISBN 978-83-62940-34-9.
  • Mahonia pospolita (pol.). 2013. [dostęp 2013-04-26].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-12].
  • Mahonia aquifolium (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-09-12].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina barwierska
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina ekspansywna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
liczba płatków płatków sześć i więcej
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
kolor owoców zielone
kolor owoców niebieskie
rodzaj owoców jagoda
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj