Boltonia gwiaździsta Boltonia asteroides

Boltonia gwiaździsta, b. astrowata (Boltonia asteroides (L.) L'Hér.) – gatunek byliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w stanie dzikim we wschodniej części USA.

Liście lancetowate. Kwiaty zebrane w Koszyczki o średnicy do 2 cm (u odmian ozdobnych do 3 cm) na szczytach wiechowatych rozgałęzień. Kwiaty języczkowe białe, różowe lub niebieskie, rurkowate żółte. Łodyga wzniesiona, owłosiona, może osiągać wysokość nawet do 2,4 m. Owoce silnie spłaszczona, oskrzydlona niełupka.

Jest uprawiana w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna. Nadaje się też na kwiat cięty do flakonów i bukietów. Jest łatwa w uprawie. W Polsce jest w pełni mrozoodporna (strefy mrozoodporności 4-9. Wymaga słonecznego stanowiska, wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion lub podział. Podobnie, jak astry jest wrażliwa na pleśnienie i przy mokrym lecie może to spowodować skrócenie okresu jej kwitnienia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:53:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54983613. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Słownik botaniczny. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.). Wyd. wydanie II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003. ISBN 83-214-1305-6.
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców skrzydełka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona