Dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium

Dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium L.) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae Juss.). Pochodzi z obszarów Eurazji o umiarkowanym klimacie oraz z Afryki Północnej (Algieria, Maroko, Tunezja). Rozprzestrzenił się także w USA i Kanadzie.W Polsce roślina pospolita, od niżu po niższe położenia górskie.

Liście podobne do liści pokrzywy, grubo, podwójnie piłkowane. Liście odziomkowe mają nasadę głębokosercowatą i ogonki dwa razy dłuższe od blaszki. Kwiaty pojedyncze lub zebrane po 2–3 w kątach liści, niebieskie lub niebieskofioletowe, czasem (rzadko) białe, długości 3–4 cm o owłosionych ząbkach korony. Szypułki kwiatów mają w nasadzie po 2 przykwiatki. Kwiaty są wzniesione, lub odstające. Kielich owłosiony, o działkach połączonych w nasadzie rąbkiem. Brak wyrostków we wcięciach miedzydziałkowych. Pokrój roślina zielna o wysokości 30–100 cm. Łodyga przeważnie pojedyncza, ostrograniasta, sztywno owłosiona. Owoce sztywno owłosiona torebka otwierająca się 3 otworkami w pobliżu nasady.

Biologia i występowanie


Bylina, kwitnie od lipca do września. Występuje w lasach liściastych, zaroślach i ich obrzeżach, najczęściej na glinach lekkich. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Querco-Fagetea.


Dawniej stosowany był przy bólach szyi jako ziele lecznicze.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:01:25]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51594353. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-14].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie piłkowane
rodzaj owoców torebki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień