Rzeżucha łąkowa Cardamine pratensis

Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis L.) – gatunek roślin zielnych z rodziny kapustowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i na Azorach (tutaj jako gatunek zawleczony). W Polsce jest pospolity na całym obszarze .

Liście liście odziomkowe tworzą różyczkę. Są pierzastosieczne o okrągłych listkach, przy czym szczytowy listek jest większy od pozostałych. Liście łodygowe złożone z wydłużonych, lancetowatych listków. Kwiaty białe lub fioletowe, wyrastające na szypułach o długości 2-4 mm i zebrane w luźne grono na szczycie łodygi. Kwiat zbudowany jest z 4 zielonych działek kielicha i 4 jajowatych płatków korony, pojedynczego słupka z wydłużoną zalążnią i krótką szyjką oraz 6 czterosilnych pręcików. Kwitnie od marca do kwietnia, roślina miododajna. Miodniki znajdują się u nasady krótszych pręcików, a nektar zbiera się na dnie kwiatowym. Brak specjalnych przystosowań przeciwdziałających samozapyleniu, w rezultacie część kwiatów ulega zapyleniu krzyżowemu, a część samozapyleniu (też przy pomocy owadów). Łodyga wzniesiona, pełna o długości 15-50 cm. Cała roślina jest odstająco owłosiona i posiada charakterystyczny smak. Owoce długie, równowąskie łuszczyny o długości do 25 mm, z dzióbkiem o długości do 1 mm.

Biologia i występowanie


Hemikryptofit. Siedlisko: wilgotne łąki, rowy, zarośla. . W niektórych miejscach występuje tak masowo, że w okresie kwitnienia łąki przybierają liliowy kolor. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Molinio-Arrhenatheretea. Jest jedną z rzadkich roślin, które rozmnażają się wegetatywnie przez liście. Mianowicie jesienią przylegające do ziemi liście tworzą ukorzeniające się pączki przybyszowe. Często można na niej spotkać przypominającą ślinę wydzielinę larw owada skoczka pienika (z rodziny pienikowatych).


Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski: obfituje w witaminę C, żelazo i sole mineralne, zawiera witaminy A, B, PP, K, E oraz duże ilości siarki (zapach zawdzięcza glikozydowi izosiarkocyjanowemu);
Działanie: silnie moczopędne, ważne źródło łatwo przyswajalnego jodu, usuwa toksyny, obniża poziom cukru we krwi, zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki, poprawia trawienie, zapobiega otyłości, dezynfekuje jamę ustną i drogi moczowe.
Kosmetyka – wybiela przebarwienia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:02:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303777. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • F. Činčura, V. Feráková, J. Májovský, L. Šomšak, J. Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990, s. 110. ISBN 83-09-01473-2.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina użytkowa
ogólne roślina kosmetyczna
ogólne na roślinie pienista wydzielinę larw owada skoczka pienika
forma życiowa wg Raunkiæra hemikryptofit
system korzeniowy ukorzeniające się pączki przybyszowe
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów bladoliliowe
barwa kwiatów bladoróżowe
typ kielicha działki 4
typ kielicha działki zielone
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
obecność miodników tak
liczba płatków płatki cztery
pręciki czterosilne
pręciki 6
kolor pylku owadopylność
kolor pylku zapylenie krzyżowe
znamiona słupka słupek jeden
kształt blaszki liście okrągłe
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie liście różyczkowe
wcięcia blaszki pierzastosieczne
rodzaj owoców łuszczyna
rodzaj owoców z krótkim dzióbkiem
wielkość owoców rozmnaża się wegetatywnie przez liście
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
wygląd łodygi pełna
szacowana wysokość łodygi od kostki do kolana (15< x <60 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
siedlisko Mokre łąki, pastwiska i miedze
siedlisko rowy
siedlisko wilgotne łąki i zarośla
gatunek charakterystyczny dla (klasa) Cl. Molinio-Arrhenatheretea R.Tx. 1937 - półnaturalne i antropogeniczne darniowe zbiorowiska łąkowe i pastwiskowe