Rzeżucha bagienna Cardamine pratensis subsp. paludosa

Rzeżucha bagienna (Cardamine pratensis subsp. paludosa (Knaf) Celak.) — podgatunek rzeżuchy łąkowej — rośliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

Liście błyszczące, pierzaste, złożone z od 2 do 12 par okrągłych bądź jajowatych listków. Listek wierzchołkowy jest dużo większy niż boczne, o kształcie nerkowatym, ucięty przy nasadzie i z brzegiem gładkim lub zatokowo wykrojonym. Dolne liście zebrane w rozetę. Liście łodygowe w liczbie 5-12. Listki z wyraźnym ogonkiem. Kwiaty kwiatostan groniasty typu baldachogrona. Kwiaty czterodzielne, o budowie promienistej, obupłciowe. Działki kielicha o długości 4,5 do 6 mm, brzegiem obłonione. Płatki korony jajowate, białe do czerwonofioletowych, o długości 12-16 mm i szerokości 7-11 mm. Pręciki w liczbie 6. Szypułki kwiatów wyprostowane lub skierowane skośnie do góry. Pokrój bylina osiągająca wysokość od 30 do 50 cm. Pęd zwykle pojedynczy, wzniesiony, błyszczący. Owoc łuszczyna o długości od 30 do 50 mm i szerokości od 1,1 do 1,5 mm, ustawiona pod tym samym kątem co szypułka.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie w maju i czerwcu. Siedlisko: tereny wilgotne: olsy, łęgi, mokradła i szuwary. Roślina cechuje się wąską amplitudą ekologiczną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-01-09 16:32:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52305000. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców łuszczyna
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec