Dziewięćsił pospolity Carlina vulgaris

Dziewięćsił pospolity (Carlina vulgaris L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Liście ułożone skrętolegle, pod spodem pajęczynowato owłosione, z czasem nagie. Liście odziomkowe podługowato lancetowate, zebrane w rozetę, o kolczastym, drobnoząbkowanym brzegu. Dolne liście łodygowe jajowato podługowate z sercowatą nasadą, obejmujące łodygę. Górne tworzą podsadki skupione pod koszyczkiem. Są one znacznie krótsze od promieni okrywy. Kwiaty zebrane w koszyczki osadzone pojedynczo na szczycie pędów, o średnicy 2-3 do 5 cm. Wewnętrzne łuski okrywy równowąskie, żółtawe, z rozgałęzionymi kolcami. Kwiaty obupłciowe, rurkowate, o pięcioząbkowej koronie, czerwonawej na szczycie. Łodyga wysokości 10–80 cm, prosto wzniesiona, kanciasta, mocna, pojedyncza lub na szczycie rozgałęziona. Owoce niełupka długości 2-4 mm, rdzawoczerwona, błyszcząca, owłosiona.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia. Kwitnie od lipca do września. Występuje na obszarach o klimacie suboceanicznym, od niżu po położenia górskie, do 700 m n.p.m. Rośnie na kamienistych i żwirowych glebach, płytkich, w części ilastych. Preferuje stanowiska nasłonecznione. Spotykany na łąkach świeżych, półsuchych murawach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Festuco-Brometea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:11:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51610384. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
liczba płatków płatków pięć
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień