Świerząbek korzenny Chaerophyllum aromaticum

Świerząbek korzenny (Chaerophyllum aromaticum L.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje w Europie Środkowej i Wschodniej sięgając aż do Uralu. W Polsce występuje pospolicie na Pomorzu Gdańskim oraz w południowej części kraju. Rzadki w północno-zachodniej części Polski. W górach sięga aż do regla górnego.

Liście owłosione pod spodem, trójkątne w zarysie, 2-3 razy pierzasto złożone. Listki wielkości 4-10 x 1,5-5 cm, zaostrzone, jajowate bądź eliptyczne, pojedynczo lub podwójnie piłkowane. Dolne liście długoogonkowe, górne liście siedzące na pochwach błoniasto obrzeżonych. Kwiaty baldachy 12-20 szypułkowe, bez pokryw, z wieloma szerokolancetowatymi pokrywkami (orzęsionymi). Płatki białe, nagie, o długości max 1 mm. Łodyga o długości 60 do 120 cm, obła, szczeciniasto owłosiona w dolnej części, często z ciemnymi plamami. Owoce rozłupnia. Rozłupki wydłużone, stożkowate, żebrowane podłużnie, o długości max. 12 mm.

Biologia i występowanie


Bylina. Rośnie na glebach świeżych i wilgotnych, żyznych, o odczynie obojętnym i zasadowym. Występuje w łęgach, przydrożach, na brzegach rowów, wzdłuż niewielkich cieków wodnych. Kwitnie w od lipca do sierpnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 16:51:42]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303437. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-12-05].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
  • Chaerophyllum temulum (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-12-05].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście eliptyczne
kształt blaszki liście trójkątne
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców rozłupki
powierzchnia owocu żeberkowana
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)