Pokrój zimozielone drzewo o stożkowej, stosunkowo luźnej koronie, z silnie spłaszczonymi, ułożonymi w jednej płaszczyźnie rozgałęzieniami. Typowa forma gatunku na naturalnych stanowiskach dorasta do 45 m wysokości. Odmiany ozdobne są znacznie mniejsze, osiągają wysokość od 2 – 10 m (w zależności od odmiany). Występują wśród nich także formy krzewiaste.
Liście w formie drobnych pazurkowato zgiętych łusek, ciemnozielone i błyszczące, od spodu widoczny biały, woskowaty rysunek przypominający motylek (kokardkę). Łuski błyszczące o odstających końcach, ułożone w spłaszczonych gałęziach.
Kwiaty kwiatostany męskie brązowawe. Kwiatostany żeńskie są zielone.
Szyszki kuliste szyszki do 8 mm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym okresie brązowe.
Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Gatunek długowieczny, wolno rosnący. Może być uprawiany jako soliter, ale dobrze nadaje się także na szpalery i do tworzenia kompozycji z innymi iglakami oraz do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Szczególnie dobrze prezentuje się pośród roślin o pokroju kolumnowym i roślin płożących się (np. płożących się odmian jałowca).
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 01:03:51]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62818132. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.
- Chamaecyparis pisifera, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
- Tadeusz Szymanowski: Drzewa ozdobne. Warszawa: Arkady, 1957.
- M.J.M.M.J.M. Christenhusz M.J.M.M.J.M. i inni, A new classification and linear sequence of extant gymnosperms, „Phytotaxa”, 19, 2011, s. 55–70 [dostęp 2021-03-26] .
- The Plant List. [dostęp 2013-01-30].
- Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2013-01-30].
- Ogrodnik amator. Cyprysik groszkowy. [dostęp 2013-01-31].
- Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
- cechy łodygi
- szacowana wysokość łodygi
- wyższa od człowieka (> 200 cm)
- ogólne
- wytrzymala na zanieczyszczenia
- status gatunku we florze Polski
- cechy liści
- powierzchnia blaszki
- od spodu biały, woskowaty rysunek (kokardka)
- cechy drzew i krzewów
- cechy gałęzi
- dolne części niebieskobiałe
- cechy kory
- łuszcząca się długimi pasam