Ostrożeń krótkołodygowy Cirsium acaule

Ostrożeń krótkołodygowy (Cirsium acaule Scop), nazywany też ostrożniem bezłodygowym – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce średnio pospolity.

Liście lancetowate, pierzastosieczne, o jajowatych lub okrągławych odcinkach, 3-5-dłoniasto dzielnych. Na spodniej stronie mają nerwy owłosione kędzierzawoszczeciniastymi włoskami. Są silnie kolczaste, a ich nasada stopniowo zwęża się w ogonek (nie obejmuje on uszkami łodygi). Kwiaty zebrane w walcowaty, górą zwężony koszyczek o długości 3-4,5 cm, przeważnie jeden na szczycie łodygi. Listki okrywy koszyczka kłująco zaostrzone. Kwiaty purpurowe, obupłciowe. Górna, nierozszerzona część korony kwiatów jest rozcięta do połowy na 5 łatek. Łodyga nieoskrzydlona, bardzo krótka, nie przekraczająca wysokości 5 cm. Jest to cecha, po której najłatwiej rozróżnić ten gatunek od innych gatunków ostrożnia. Owoc o długości 3-4 mm z pierzastym puchem kielichowym o długości 25-30 mm.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Rośnie na suchych łąkach, obrzeżach lasów, w suchych murawach. Kwitnie od lipca do września, roślina owadopylna i wiatrosiewna. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Festuco-Brometea. Liczba chromosomów 2n=32.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-07-28 10:53:23]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56741264. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne roślina jadalna
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
rodzaj owoców puch kielichowy
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień