Ostrożeń błotny Cirsium palustre

Ostrożeń błotny (Cirsium palustre (L.) Scop.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie oraz na Syberii Zachodniej i Wschodniej, rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tymi obszarami swojego rodzimego występowania. W Polsce gatunek pospolity, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.

Liście dolne pierzastosieczne o głęboko dwudzielnych odcinkach, górne słabo wcięte. Wszystkie są zbiegające po łodydze, na górnej stronie blaszki nagie, na spodzie pokryte kutnerem i mają silnie kolczaste brzegi. Kwiaty zebrane w jajowate koszyczki o pajęczynowato osnutej okrywie. Zewnętrzne listki okrywy są kolczaste, górą podbarwione na brunatno. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowe, przeważnie są to kwiaty obupłciowe, czasami spotyka się wyłącznie żeńskie. Pokrój różyczka liściowa, z której wyrasta łodyga kwiatostanowa. Łodyga wzniesiona i nierozgałęziona, lub rozgałęziająca się tylko u samej góry, silnie kolczasta, cała ulistniona. Osiąga wysokość do 2 m. Owoc niełupka z puchem kielichowym pełniącym rolę aparatu lotnego podczas rozsiewania przez wiatr.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia. W pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liści, w drugim łodygę z kwiatami i owocami. Roślina kwitnie od lipca do września, jest owadopylna.
Rośnie na torfowiskach, wilgotnych łąkach, w zaroślach. W górach sięga po regiel dolny. W uprawach rolnych, a szczególnie na łąkach jest uciążliwym chwastem. Hemikryptofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Molinieatalia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-08-11 00:45:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=57186493. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Matuszkiewicz imię=Władysław: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne roślina jadalna
ogólne chwast
barwa kwiatów płatki brązowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
brzeg liścia kolczasty
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga kolczasta
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień