Kokorycz pusta Corydalis cava

Kokorycz pusta (Corydalis cava) – gatunek byliny należący do rodziny makowatych, w innej klasyfikacji zaliczany do rodziny dymnicowatych. Występuje w stanie dzikim na większości obszaru Europy, w Azji Zachodniej (Turcja, Iran) i na Kaukazie. W Polsce na niżu, w Karpatach i Sudetach po regiel dolny, jest dość pospolita.

Liście liści łodygowych 2-3. Są dwukrotnie trójdzielne, o wydłużonych, głęboko wcinanych odcinkach. Kwiaty czerwonawe, nierzadko białe lub kremowe, różowe lub żółte z ostrogą o takiej samej długości, jak płatki. Mają długość 10-35 mm. Gęsty kwiatostan tworzący grono 10-20 kwiatów. Przysadki kwiatowe jajowate i niepodzielone. Łodyga w dole bez łuskowatych liści. Ma wysokość 10-35 cm. Owoc torebka z nasionami o średnicy 3-3,5 mm. Torebka wyrasta na 3 razy krótszym od niej trzonku.

Biologia i występowanie


Rozwój
Bylina, geofit. Kwitnie od marca do maja.
Sielisko
Występuje w lasach liściastych, przede wszystkim bukowych, w łęgach, grądach, zaroślach. Gleby głównie żyzne, luźne, dość wilgotne. Chętnie na miejscach ciepłych.
Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Fagetalia.
Roślina trująca.

Interakcje międzygatunkowe
Jest rośliną żywicielską larw chronionego motyla niepylaka mnemozyny.
Zmienność
Tworzy mieszańce z kokoryczą pełną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:27:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51611766. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-04].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • F. Činčura, V. Feráková, J. Májovský, L. Šomšak, J. Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990, s. 100. ISBN 83-09-01473-2.
Przypisane cechy
ogólne roślina trująca
ogólne roślina chroniona
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki kremowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu grzbiecista, z ostrogą
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
rodzaj owoców torebki
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj