Kokorycz pusta Corydalis cava

Kokorycz pusta (Corydalis cava) – gatunek byliny należący do rodziny makowatych, w innej klasyfikacji zaliczany do rodziny dymnicowatych. Występuje w stanie dzikim na większości obszaru Europy, w Azji Zachodniej (Turcja, Iran) i na Kaukazie. W Polsce na niżu, w Karpatach i Sudetach po regiel dolny, jest dość pospolita.

Liście liści łodygowych 2-3. Są dwukrotnie trójdzielne, o wydłużonych, głęboko wcinanych odcinkach. Kwiaty czerwonawe, nierzadko białe lub kremowe, różowe lub żółte z ostrogą o takiej samej długości, jak płatki. Mają długość 10-35 mm. Gęsty kwiatostan tworzący grono 10-20 kwiatów. Przysadki kwiatowe jajowate i niepodzielone. Łodyga w dole bez łuskowatych liści. Ma wysokość 10-35 cm. Owoc torebka z nasionami o średnicy 3-3,5 mm. Torebka wyrasta na 3 razy krótszym od niej trzonku.

Biologia i występowanie


Rozwój
Bylina, geofit. Kwitnie od marca do maja.
Sielisko
Występuje w lasach liściastych, przede wszystkim bukowych, w łęgach, grądach, zaroślach. Gleby głównie żyzne, luźne, dość wilgotne. Chętnie na miejscach ciepłych.
Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Fagetalia.
Roślina trująca.
Interakcje międzygatunkowe
Jest rośliną żywicielską larw chronionego motyla niepylaka mnemozyny.
Zmienność
Tworzy mieszańce z kokoryczą pełną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-03-31 00:13:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56289419. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-04].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • F. Činčura, V. Feráková, J. Májovský, L. Šomšak, J. Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990, s. 100. ISBN 83-09-01473-2.
ogólne roślina trująca
ogólne roślina chroniona
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki kremowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu grzbiecista, z ostrogą
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
rodzaj owoców torebki
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj