Szczodrzeniec ruski Cytisus ruthenicus

Szczodrzeniec ruski (Chamaecytisus ruthenicus) – gatunek roślin należący do rodziny bobowatych. Dziko rośnie w Azji (Syberia, Azja Środkowa po Kaukaz) i w Europie Środkowej i Wschodniej (Polska, Białoruś, europejska część Rosji, Mołdawia, Ukraina z wyjątkiem Krymu). Przez Polskę przebiega zachodnia granica jego zasięgu od Puszczy Augustowskiej, przez Łomżę i ujście Narwi, po południowe obszary Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Liście 3-listkowe, o listkach kształtu eliptycznego do odwrotnie jajowatego, długości 1,6-3,5 cm. Na górnej stronie są nagie, lub mają tylko pojedyncze włoski, na stronie spodniej są przylegająco owłosione. Kwiaty zebrane po 1-4 w ulistnionych nibygronach. Mają złocistożólty żagielek o szerokości 15-19 mm dość nagle zwężający się w paznokieć. Kielich kwiatów owłosiony. Pokrój krzew o wysokości do 1,5 m. Łodyga ma rózgowate, grubsze i sztywniejsze pędy, niż szczodrzeniec rozesłany i są one przeważnie prosto wzniesione i przylegająco owłosione. Owoc kosmato lub przylegająco owłosione strąki.

Biologia i występowanie


Roślina wieloletnia, nanofanerofit, chamefit. Kwitnie od kwietnia do czerwca, kwiaty zapylane są przez owady. Występuje w świetlistych lasach sosnowych i mieszanych oraz w kserotermicznych zaroślach. Na jego liściach żerują gąsienice motyli z gatunków szlaczkoń szafraniec i modraszek eros.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:35:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304573. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-22].
  • Motyle Mazowsza. [dostęp 2010-01-10].
  • Encyklopedia leśna. [dostęp 2010-01-10].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne krzew
symetria kwiatu kwiat motylkowy
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców strąki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec