Goździk chiński Dianthus chinensis

Goździk chiński (Dianthus chinensis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Pochodzi z Azji (Chiny, Korea, Indie, Nepal i wschodnia część Rosji). W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście ulistnienie naprzeciwległe. Liście równowąskolancetowate, całobrzegie, ostro zakończone. Są zrośnięte nasadami i podobnie jak łodyga pokryte woskiem. Kwiaty na łodydze wyrastają 1-3 bezwonne duże kwiaty (średnica 3-8 cm). Kwiaty pojedyncze lub pełne. Zielony, cylindryczny kielich składa się z 5 zrośniętych działek. Korona składa się z 5 wcinanych lub ząbkowanych płatków, wewnątrz niej 1 słupek i 10 pręcików. Kwiaty barwy jednolitej- białej, różowej, czerwonej, szkarłatnej, ciemnowiśniowej, w różnych odcieniach lub z rysunkiem na płatkach. Kolor kwiatów zależy od odmiany, istnieją też odmiany wielobarwne. Kwitnie od lipca do października. Pokrój roślina przeważnie jednoroczna, rzadko tylko jest dwuletnia lub wieloletnia. Tworzy luźne kępki o wysokości 12-45 cm. Cały pęd pokryty jest woskiem i ma szarozielony kolor. Pędy gładkie, częściowo płożące się, górą wzniesione i rozgałęzione. Łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, sztywna, naga. Owoc torebka otwierająca się 4-ząbkami. Nasiona drobne, liczne.


Zastosowanie. Uprawiany jako roślina ozdobna, zwykle na kwiat cięty, jako roślina doniczkowa, lub na rabatach.
Sposób uprawy: Wymaga słonecznych stanowisk, gleba w kulturze, żyzna, przepuszczalna. Uprawiany jest przeważnie z nasion, czasami przez podział bryły korzeniowej. Przy uprawie gruntowej wysiewa się nasiona do ciepłego inspektu w marcu-kwietniu, siewki wymagają pikowania, a do gruntu wysadza na początku maja w rozstawie 20-25 × 30 cm.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-07-13 10:00:52]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=57061402. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Krystyna Oszkinis: Kwiaty od A do Z. PWRiL, 1992. ISBN 83-09-00039-1.
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik