Omieg wschodni Doronicum orientale

Omieg wschodni, o. kaukaski (Doronicum orientale Hoffm.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W środowisku naturalnym występuje w lasach i rzadkich zaroślach na obszarze Azji Mniejszej i południowo-wschodniej części Europy. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście sercowate o ząbkowanych lub karbowanych brzegach, nagie. Większość liści zebrana w rozecie przyziemnej. Wyrastają one na nagich lub skapo owłosionych ogonkach liściowych. Na łodydze tylko 1–3 niedużych liści łodygowych wyrastających skrętolegle i nasadami obejmujących łodygę. Kwiaty żółte, zebrane w średniej wielkości koszyczki wyrastające po 1–2 na szczycie pędów. Dno koszyczka jest silnie wypukłe. Brzeżne kwiaty języczkowe duże. Łodyga prosta, wzniesiona, naga. Osiąga wysokość do 50 cm. Pod ziemią roślina posiada kłącze ze zgrubiałymi rozłogami o jedwabistych włoskach.


Roślina ozdobna uprawiana w gruncie. Nadaje się na rabaty i na kwiat cięty; w wodzie kwiaty dość długo nie więdną. W niewielkich kępach może być uprawiany także w ogrodach skalnych, a w doniczkach i pojemnikach na balkonach, tarasach. Jest łatwy w uprawie.
Wymagania: stanowisko słoneczne, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. W pełni mrozoodporny.
Rozmnażanie: najłatwiej przez podział rozrośniętych kęp. Można też przez nasiona, które wysiewa się wiosną na rozsadniku.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:43:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51780792. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie karbowany
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec