Głodek mroźny (Draba dubia Suter) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych.
Występuje w górach Europy: w Alpach, Pirenejach, na Korsyce i w Karpatach Zachodnich. W Polsce występuje tylko w Tatrach i to zaledwie na trzech stanowiskach, z których dwa zostały odkryte w 2008 r.: Tatry Wysokie, na skałach Pieski, nad żlebem opadającym z Małej Koszystej ku Pańszczyckiej Polanie oraz Tatry Zachodnie na Banistem. Podane w 1938 r. stanowisko na Grani Żabiego nie zostało odszukane. Bylina, chamefit. W Tatrach występuje w piętrze kosówki i halnym. Rośnie w szczelinach skał granitowych, kwarcytowych, łupkowych i wapiennych o ekspozycji południowej lub zachodniej. Są to zbiorowiska szczelin skalnych z klasy Asplenietea rupestria. Liczba chromosomów 2n = 16.
Kategorie zagrożenia gatunku: Kategoria zagrożenia w Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz polskiej czerwonej listy: EN (zagrożony). Tą samą kategorię gatunek posiada w Karpatach Polskich według Czerwonej Księgi Karpat Polskich. Populacje tego gatunku w polskich Tatrach są nieliczne pod względem liczby osobników (kilkadziesiąt). Znajdują się jednak poza szlakami turystycznymi i taternickimi terenami wspinaczkowymi. Nie są więc bezpośrednio zagrożone przez ludzi.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-12-22 08:31:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65675515. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.