Konyza kanadyjska Erigeron canadensis

Konyza kanadyjska, przymiotno kanadyjskie (Erigeron canadensis, syn. Conyza canadensis (L.) Cronquist) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Liście ulistnienie skrętoległe. Liście lancetowate lub równowąskolancetowatew, nagie, lub z rzadka szorstko owłosione i orzęsione. Dolne liście mają brzegi odlegle ząbkowano-piłkowane, górne są całobrzegie. Kwiaty koszyczki małe, gęsto skupione w wiechę. W jednym koszyczku 25–45 kwiatów. Okrywa koszyczka naga, o długości 3–4 mm. Kwiaty brzeżne języczkowate, brudnobiałe, wyraźnie dłuższe od listków okrywy. Łodyga pojedyncza lub silnie rozgałęziona o wysokości od 5 cm do 1 m, pokryta szczeciniastymi, białymi włoskami. Owoce niełupki o długości około 1,5 mm z dwukrotnie dłuższym puchem kielichowym, nie dłuższym jednak od listków okrywy koszyczka. Puch kielichowy 1-szeregowy, złozony z licznych, nierozgałęzionych włosków.

Biologia i występowanie


Pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, ale rozprzestrzenił się także w innych rejonach świata. Obecnie jest gatunkiem kosmopolitycznym, poza Antarktydą występującym na wszystkich kontynentach i wielu wyspach. W Polsce pojawił się w I połowie XVIII w. w wyniku nieświadomego zawleczenia i jest obecnie rośliną bardzo pospolitą. Status gatunku we florze Polski: epekofit.
Rozwój: Roślina roczna lub dwuletnia. Kwitnie od czerwca do października, jest rozsiewana przez wiatr. Jedna roślina może wytworzyć w ciągu roku nawet ponad 100 000 nasion.
Siedlisko: Rośnie głównie na siedliskach ruderalnych i jako chwast w uprawach: na piaszczystych ugorach, miedzach, na przydrożach, nasypach kolejowych, murach, itp..
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny i wyróżniający dla Ass. Erigeronto-Bryetum.
Genetyka i zmienność: Liczba chromosomów 2n= 18. Tworzy mieszańce z przymiotnem ostrym.
Korelacje międzygatunkowe
Pasożytuje na nim grzyb Podosphaera fusca wywołujący mączniaka prawdziwego, grzybopodobny lęgniowiec Basidiophora entospora wywołujący mączniaka rzekomego, żerują larwy chrząszcza Olibrus corticalis i pluskwiak Neides tipularius.


Ziele Herba Erigerontis canadensis zawierające flawonoidy i olejki eteryczne wykorzystywane jest do produkcji perfum.
Z ziela przymiotna produkowane są tabletki przeciwkrwotoczne Hemorigen.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-03-03 00:37:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56030365. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Malcolm Storey: Conyza canadensis (L.) Cronquist (Canadian Fleabane). W: BioInfo (UK) [on-line]. [dostęp 2018-02-28].
 • Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny synantropijne. Warszawa: Multico, 2011. ISBN 83-02-7073-514-2.
 • Horst Klaaβen, Joachim Freitag: Profesjonalny atlas chwastów. Limburgerhof: BASF Aktiengeselschaft, 2004.
 • Discover Life Maps. [dostęp 2018-01-15].
 • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
 • Kadereit J. W., Albach D. C., Ehrendorfer F., Galbany-Casals M. i inni. Which changes are needed to render all genera of the German flora monophyletic?. „Willdenowia”. 46, s. 39 – 91, 2016. DOI: 10.3372/wi.46.46105. 
 • www.doz.pl: Encyklopedia leków: Hemorigen (pol.). [dostęp 23 stycznia 2009].
 • Jakub Mowszowicz: Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych. Warszawa: WSiP, 1986. ISBN 83-02-00607-6.
 • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-15].
 • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
 • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne chwast
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki brudnobiałe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
ulistnienie piłkowane
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik