Rdestówka powojowata, rdest powojowaty (Fallopia convolvulus (L.) Á. Löve) – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. We florze Polski jest archeofitem, pospolicie występującym na całym obszarze. Znana też jako rdest powojowy.
Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do października, jest samopylna. Rośnie na siedliskach ruderalnych, polach uprawnych i w zaroślach. Najłatwiej dostrzegalna jest w uprawach rolnych. Lubi miejsca słoneczne z żyzną glebą. Dokuczliwy, szybko rosnący i głęboko zakorzeniający się chwast polny. Potrafi wykiełkować nawet z głębokości ok. 12 cm. Liścienie ma długie (do 20 mm), wąskie z lekko zaokrąglonym wierzchołkiem, nagie, górna strona blaszki zwykle zielona a dolna czerwonawa. Jego pędy płożą się po ziemi lub pną owijając się wokół łodyg innych roślin. Wyrządza z tego względu duże szkody w uprawach lnu zanieczyszczając surowiec. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Stellarietea mediae. Jest rośliną trującą – zawiera m.in. rutynę i saponiny.
Dawniej używana była do farbowania tkanin.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-10 00:20:08]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66807799. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.