Przytulia okrągłolistna Galium rotundifolium

Przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium L.) – gatunek rośliny należący do rodziny marzanowatych. Występuje w południowej i środkowej Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej oraz w Afryce. W Polsce gatunek występuje w rozproszeniu w południowej i centralnej części kraju; w górach sięga po regiel dolny. W Karpatach jest pospolity, ale rzadki w Bieszczadach. Gatunek osiąga w Polsce północną granicę zasięgu.

Liście w okółku po cztery, trójnerwowe, szerokoeliptyczne, wiotkie, o rozmiarach 10-22 x 6-10 mm, zaokrąglone na szczycie, zwężone u nasady w krótki ogonek. Kwiaty kwiatostan na szczycie długich gałązek, skąpokwiatowy w formie dwuramiennej, luźnej wierzchotki. Korona o średnicy 3 mm, barwy białej, z czterema zaostrzonymi łatkami. Łodyga czterokanciasta, delikatna, osiąga długość 10–30 cm. Owoc rozłupnia złożona z dwóch kulistych rozłupek pokrytych gęsto haczykowatymi włoskami.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od czerwca do września. Rośnie w półcieniu na glebach świeżych, ubogich i średnio żyznych, o odczynie lekko kwaśnym. Spotykana w borach jodłowo-świerkowych. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 17:19:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52208984. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-27].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu wierzchotkowata dwuramienna
ulistnienie ogonek liściowy obecny
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców rozłupki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga czterokanciasta
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień