Gółka wonna Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w Europie, sięgając aż po Skandynawię. W Polsce wyłącznie w Tatrach i jest tutaj dość częsta. Dawniej występowała również w Sudetach, ostatnio nie potwierdzono jej występowania tutaj, odnotowano natomiast jej stanowisko w Puszczy Rominckiej na Mazurach. Roślina rzadka.
Rozwój Bylina, geofit. Kwitnie od maja do sierpnia, ma kwiaty przyjemnie pachnące wanilią. Wytwarza nektar gromadzący się w ostrodze. Zapylana jest przez niewielkie motyle dzienne, kraśnikowate oraz ćmy. Zapylenie krzyżowe z dużym odsetkiem wytworzonych nasion. Siedlisko W Europie rośnie na wapiennych skałach w ubogich górskich murawach, na torfowiskach niskich, łąkach trzęślicowych oraz w świetlistych lasach sosnowych. W górach Europy dochodzi do wysokości 2600 m n.p.m. W Tatrach występuje po piętro halne, najwyżej położone stanowiska ma na Ornaku. Rośnie na halach, w zaroślach i na skalistych zboczach. Preferuje stanowiska słoneczne, znosi przejściowe zacienienie. Fitosocjologia Gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Erico-Pinetea. Zmienność Tworzy mieszańce z gółką długoostrogową, kukułką plamistą i k. Traunsteinera.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:36:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986420. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.