Siekiernica górska (Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz & Thell.) – gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych. Występuje w górach Europy, Kaukazu, Turcji, oraz w Japonii i Korei. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.
Rozwój: Roślina górska, bylina. Roślina miododajna, kwitnie od lipca do sierpnia, jest owadopylna. Siedlisko: murawy, półki skalne, hale. Głównie na podłożu wapiennym (roślina umiarkowanie wapniolubna, unika silnie zwapnowanych gleb), tylko wyjątkowo spotkać ją można na podłożu granitowym. W Tatrach występuje od piętra kosówki do piętra alpejskiego. Fitosocjologia: w klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Festuca versicoloris-Seslerietum.
Roślina bardzo cenna rolniczo, jako roślina pastewna. Jest przez Unię Europejską wprowadzana do uprawy jako roślina rolnicza.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-03-12 00:13:27]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69798872. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.