Siekiernica górska Hedysarum hedysaroides

Siekiernica górska (Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz & Thell.) – gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych. Występuje w górach Europy, Kaukazu, Turcji, oraz w Japonii i Korei. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.

Liście nieparzystopierzastodzielne, złożone z 5-9 par podługowatych listków. Posiadają przylistki, które po przeciwnej stronie liści zrastają się w pochewkę z dwoma ząbkami. Kwiaty motylkowe, zebrane w dość luźne grono wyrastające na długich, wzniesionych szypułkach z kątów liści. Duże grzbieciste kwiaty (do 2 cm długości) zwisają na krótkich szypułkach. Kielich zrosłodziałkowy z 5 ostrymi ząbkami, fioletowo nabiegły. Korona o fioletowo-purpurowym kolorze, o budowie typowej dla roślin motylkowych. Jej łódeczka jest zaokrąglona na szczycie. Szyjka słupka jest ostro załamana, pręcik znajdujący się przed żagielkiem jest wolny. Łodyga wzniesiona, pojedyncza, prawie naga, jedynie w nasadach liści jest nieco owłosiona. Wysokość 10-30 cm. Owoc strąk złożony z 2-5, wyraźnie poprzecznie przewężonych i wąsko oskrzydlonych członów. W każdym z nich jest jedno brunatne, nerkowate nasiono.

Biologia i występowanie


Rozwój: Roślina górska, bylina. Roślina miododajna, kwitnie od lipca do sierpnia, jest owadopylna.
Siedlisko: murawy, półki skalne, hale. Głównie na podłożu wapiennym (roślina umiarkowanie wapniolubna, unika silnie zwapnowanych gleb), tylko wyjątkowo spotkać ją można na podłożu granitowym. W Tatrach występuje od piętra kosówki do piętra alpejskiego.
Fitosocjologia: w klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Festuca versicoloris-Seslerietum.


Roślina bardzo cenna rolniczo, jako roślina pastewna. Jest przez Unię Europejską wprowadzana do uprawy jako roślina rolnicza.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:12:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51711172. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Hedysarum hedysaroides (L.)Schinz & Thell.. [dostęp 2017-01-24].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-22].
  • Hedysarum hedysaroides (L.)Schinz & Thell.. [dostęp 2017-01-24].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-26].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki purpurowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców strąki
rodzaj owoców skrzydełka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień