Żurawka drżączkowata Heuchera × brizoides

Żurawka drżączkowata (Heuchera × brizoides) – mieszaniec roślin należący do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Otrzymany został przez ogrodników w wyniku skrzyżowania Heuchera sanguinea (żurawka krwista) z innymi gatunkami. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście sercowate, klapowane, u niektórych odmian posiadają ciemniejszy wzór. Kwiaty zebrane w wiechowaty kwiatostan na bezlistnej górnej części łodygi. Są to kwiaty promieniste, 5-krotne, intensywnie różowe. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastające na dość długich szypułkach drżą na wietrze i stąd pochodzi gatunkowa nazwa rośliny. Pokrój bylina. Niska roślina (wysokość do 20 cm) tworząca gęste kępy liści odziomkowych, z których wyrastają ulistnione tylko w dolnej części łodygi kwiatowe.


Roślina ozdobna uprawiana na rabatach. Nadaje się także do ogrodów skalnych i na obwódki. Jej walorami jest intensywny kolor kwiatów, bardzo obfite kwitnienie i długi okres kwitnienia. Dzięki ładnym liściom jest ozdobna również po przekwitnięciu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 16:44:50]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51772709. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • zbiorowe: A-Z encyklopedia. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-26].
  • Ciekawy ogród. [dostęp 10 marca 2008 r.].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki różowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
liczba płatków płatków pięć
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień