Ketmia syryjska Hibiscus syriacus

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus L.), nazywana także ślazowcem syryjskim, ślazem drzewnym, poślubnikiem syryjskim lub hibiskusem – gatunek krzewu z rodziny ślazowatych. Pochodzi z Chin i Tajwanu. Był hodowany od dawna, zwłaszcza w Korei i dawnej Persji. Do Europy przybył z Syrii w XVI wieku. Obecnie uprawiany w wielu rejonach świata.

Liście jajowatoklinowate lub romboidalne, trójklapowe, grubo ząbkowane, koloru szarozielonego. Kwiaty duże, dzwonkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści, kieliszek 6–7-płatkowy, 5-działkowy, korona duża (do 6 cm średnicy), 5 płatków koloru od białego do fioletowego, liczne pręciki zrośnięte w rurkę, słupek jeden. Pokrój krzew dorastający do 1,5–3 metrów wysokości. Owoc torebka.


Roślina ozdobna często sadzona w ogrodach o kwiatach półpełnych, pełnych, w kolorach białym, różowym, czerwonym lub fiołkowym. Rośnie szybko, 30-40 cm na rok. Dobrze znosi przycinanie (zwykle pod koniec zimy) w celu formowania w gęstszy krzew. Jest najbardziej odpornym na mróz gatunkiem ketmii (strefy mrozoodporności 5–10) - znosi w zimie krótkotrwałe spadki temperatury nawet do -15°C. Liczne odmiany hodowlane.


Ketmia syryjska jest narodowym kwiatem Korei Południowej i występuje w jej godle narodowym, gdzie ma również znaczenie symboliczne, ponieważ jego nazwa nawiązuje do słowa mugung oznaczającego „nieśmiertelność”.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-08-19 10:41:03]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=57244216. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Ketmia syryjska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie, choroby, poradnikogrodniczy.pl [dostęp 2019-08-12] .
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-19].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki fioletowe
symetria kwiatu symetria dzwonkowata
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze w połowie długości
kształt blaszki liście romboidalne
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców torebki
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)