Lipiennik Loesela (Liparis loeselii (L.) Rich.) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Gatunek typowy. Występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji, niemal wyłącznie w obszarze klimatu umiarkowanego ciepłego. W Polsce wyłącznie na niżu, głównie na Pomorzu i Mazurach. Na terenie Europy gatunek rzadki, zagrożony wyginięciem, jedyny przedstawiciel rodzaju Liparis, który na świecie obejmuje 418 gatunków. Nazwa gatunkowa upamiętnia niemieckiego botanika i lekarza – Johannesa Loesela.
Rozwój Roślina światłolubna, geofit i hemikryptofit. Kwitnie od maja do lipca. We wczesnych stadiach rozwojowych, roślina potrzebuje partnera mikoryzowego. W trzecim roku od infekcji grzybem, rozwija się stadium juwenilne z jednym niewielkim liściem, w kolejnych stadiach roślina rozwija po dwa liście. Najczęściej rozmnaża się generatywnie w wyniku samozapylenia, rzadziej wegetatywnie, przez tworzenie się w pochwach liści pąków przybyszowych. Kwiaty pojawiają się dopiero w siódmym roku od wykiełkowania nasion. Zwykle rośnie w skupiskach po kilka osobników. Siedlisko (biologia) Torfowiska i bagna między poduszkami mchów z podłożem węglanowym, na wysokości 0–1000 m n.p.m. Stwierdzany także na siedliskach antropogenicznych. Fitosocjologia W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O/All. Caricetalia davallianae i Ass. Orchido-Schoenetum nigricantis. Genetyka Liczba chromosomów 2n=26.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-24 00:24:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66991253. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.