Łubin trwały (Lupinus polyphyllus L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Pochodzi z zachodniej i północno-wschodniej części Ameryki Północnej. Rozprzestrzeniony został jako roślina pastewna lub ozdobna (liczne kultywary) ze względu na barwne kwiaty. Jako gatunek introdukowany rośnie w Europie, Azji, Ameryce Południowej, w południowej Australii i w Nowej Zelandii. W Polsce jest dość pospolity, lokalnie tylko jest rzadszy w Polsce Środkowej i Karpatach.
Bylina, hemikryptofit. Rośnie na suchych stanowiskach, w pobliżu lasów, na polanach i bezdrożach. Kwitnie od czerwca do lipca. Roślina lekko trująca z powodu zawartości alkaloidów. Istnieją odmiany nietrujące.
Często uprawiany jako roślina ozdobna, głównie odmiany o wielobarwnych i dużych kwiatach. Nadaje się na rabaty, do parków, na kwiat cięty (jednak jest krótkotrwały). Odmiany z niską zawartością alkaloidów uprawiane są jako rośliny pastewne. Czasami zasiewany na polanach i w lasach na paszę dla dzikich zwierząt. W dawnych czasach z nasion łubinu, po usunięciu goryczki wytwarzano mąkę.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:24:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72985857. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.