Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny pierwiosnkowatych.
Pierwotnie występowała we wschodniej i południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej. Obecnie w całej Europie występuje jako roślina uprawiana w ogrodach, czasami dziczeje. We florze Polski ma status zbiegłego z ogrodów antropofita zadomowionego (kenofit), jest też uprawiana. Bylina, hemikryptofit. Rośnie nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach. W Polsce kwitnie od czerwca do sierpnia, długo i obficie. Liczba chromosomów 2n = 30. Jest bardzo ekspansywna, odrasta z nawet niewielkich kawałków pozostawionych w ziemi kłączy. Zapylana między innymi przez pszczoły samotnice z rodziny spójnicowatych, które zbierają pyłek z kwiatów.
Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Nadaje się głównie na rabaty, szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Może być także sadzona nad zbiornikami wodnymi. Jest rośliną długowieczną. Oprócz typowej, dziko rosnącej formy gatunku są uprawiane ozdobne kultywary, niektóre z nich mają kolorowo przebarwione liście. Z bardziej znanych są to: 'Variegata' o biało obrzeżonych liściach i 'Alexander' o liściach czerwono obrzeżonych.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:29:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986984. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.