Pszeniec zwyczajny (Melampyrum pratense L.) – gatunek rośliny należący do rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). Główny obszar występowania to Europa, ale na pojedynczych stanowiskach notowany jest także w Ameryce Północnej i Środkowej, Azji, Australii i Afryce. W Polsce jest pospolity na niżu, w górach występuje rzadziej.
Rozwój Roślina jednoroczna, półpasożyt, pobierający za pomocą ssawek z korzeni innych roślin wodę wraz z solami mineralnymi. W związku z tym w uprawach rolnych uważany jest za chwast. Roślina owadopylna i miododajna. Kwitnie od czerwca do lipca. Przysadki pszeńca zwyczajnego wydzielają słodki sok, który jest chętnie zbierany przez mrówki. Jest to rodzaj korzystnego dla obydwu gatunków współżycia – licznie występujące na pędach mrówki chronią roślinę od zjadania przez roślinożerców. Roślina trująca Cała roślina i jej nasiona są trujące. Siedlisko Lasy, szczególnie dąbrowy, buczyny, lasy sosnowe, obrzeża lasów, zarośla, murawy. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Vaccinio-Piceetea. Zmienność Roślina bardzo zmienna morfologicznie i ekologicznie, należy do niej kilka podgatunków. Genetyka Liczba chromosomów 2n = 18.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:39:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986080. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.