Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych, jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju metasekwoja. Gatunek jest żywą skamieniałością. Występował w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego i dominował w trzeciorzędzie. Był rośliną szeroko rozprzestrzenioną na półkuli północnej. Pod koniec oligocenu, na skutek zmian klimatycznych i ich następstw, zasięg metasekwoi zaczął się stopniowo zmniejszać. W czwartorzędzie gatunek zachował się jedynie na stanowiskach reliktowych w Chinach.
Metasekwoja chińska jest endemitem Chin. Rośnie na obszarze o powierzchni ok. 800 km² na pograniczu prowincji Syczuan, Hunan i Hubei. Najsilniejsza populacja znajduje się w prowincji Hubei, gdzie w dolinie rzeki Modao występuje na obszarze o długości 25 km i szerokości ok. 1,5 km. Za naturalne uważa się rosnące tu skupienia liczące po kilkadziesiąt drzew na stokach wzgórz i wąwozów, podczas gdy drzewa rosnące na dnie doliny i przy brzegach rzek uznaje się za sadzone. Odrębne stanowisko znalezione w końcu XX wieku znajduje się w powiecie Longshan w prowincji Hunan. Nieliczne stanowiska naturalne metasekwoi chińskiej występują na osłoniętych górami terenach wyżynnych pomiędzy 700 a 1350 m n.p.m. Są to miejsca o dużych opadach, wilgotne lub nawet okresowo zalewane, najczęściej w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, na brzegach pól ryżowych itp. Gatunek cechuje się przeciętnymi wymaganiami glebowymi, najlepiej rośnie na podłożu żyznym i świeżym, ale przede wszystkim wilgotnym. Poza tym jest drzewem światłolubnym; znosi jeszcze półcień, ale na stanowiskach zacienionych może tracić igły lub nawet całe dolne pędy. Gatunek jest odporny na mróz (młode osobniki mogą w Polsce przemarzać) i zanieczyszczenie powietrza. Emerald Feathers – regularny, stożkowaty pokrój, zielone ulistnienie. Otrzymana w Wielkiej Brytanii w 1979 roku Fastigiata – pokrój stożkowaty. Goldrush – odmiana o żółtym zabarwieniu igieł. Otrzymana w Japonii. Green Mantle – wyhodowana w Anglii w 1989 roku. Moerheim – zwarty, piramidalny pokrój. Otrzymana w Holandii w 1967 roku. National – najstarsza odmiana. Wyselekcjonowana w 1958 roku w Stanach Zjednoczonych. Sheridan Spire – bardzo wąski, kolumnowy pokrój i jasnozielone zabarwienie igieł. Maksymalna wysokość 20 m. Spring Cream – młode przyrosty barwy kremowej, później zielone. Otrzymana w Australii. Vada – zwarty, piramidalny pokrój. Otrzymana w Holandii. Jack Frost – pędy przewieszające się, igły z jasnokremowym paskiem. Waasland – odmiana o wzniesionych, ciemnobrązowych pędach i łuszczącej się korze. White Spot – ulistnienie jasnozielone. Niektóre igły białe lub biało nakrapiane.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:43:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327176. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.