Zaraza żółta (Orobanche flava) – gatunek rośliny należący do rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). W Polsce występuje głównie w Karpatach, gdzie jest dość częsty. Poza Karpatami występuje tylko na pojedynczych stanowiskach w przylegających obszarach Pogórza i bardzo rzadko w Sudetach (Góry Sowie).
Rozwój Roślina dwuletnia. Kwitnie od czerwca do lipca, kwiaty bez zapachu. Roślina pasożytnicza – pasożyt całkowity, nie posiadający chlorofilu i nie przeprowadzający fotosyntezy. Nie posiada korzeni, lecz ssawki (haustorium), za pomocą których od rośliny żywicielskiej pobiera substancje pokarmowe oraz wodę z solami mineralnymi. Pasożytuje przeważnie na lepiężnikach, rzadziej na podbiale pospolitym i miłosnej górskiej. Siedlisko Ziołorośla, lasy, szczególnie nad potokami. Wyłącznie w górach i na pogórzu, głównie w reglu górnym i tylko wyjątkowo w reglu dolnym. Fitosocjologia Gatunek charakterystyczny dla zespołu Petasitetum-kablikiani. Genetyka Liczba chromosomów 2n= 38.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-12-26 00:12:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65695888. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.