Wierzba całolistna Salix integra

Wierzba całolistna, w. zwarta, w. japońska (Salix integra Thunb.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wierzbowatych. Pochodzi z Japonii. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Liście lancetowate, ostro zakończone. U odmian ozdobnych mają kolorowe wybarwienia. Kwiaty roślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kotki rozwijające się w marcu-kwietniu przed liśćmi. Pokrój forma typowa jest krzewem osiągającym wysokość do 3 m. W warunkach górskich tworzy niskie, płożące się po ziemi pędy. Szczepione na pniu formy mają parasolowatą koronę i cienkie, zwieszające się pędy.


Roślina ozdobna. Uprawiana jest najczęściej w formie piennej, szczepionej na pędzie innego gatunku wierzby, zwykle o wysokości 70-170 cm. Czasami spotkać można również formy krzaczaste. Głównymi walorami ozdobnymi są zwisające pędy z biało-różowo-jasnozielonymi liśćmi. Najładniej komponuje się, gdy jest posadzona na tle roślin o ciemnym ubarwieniu liści. Doskonale nadaje się do posadzenia nad oczkiem wodnym. Może też zdobić ogród skalny. Zasadzona w dużych pojemnikach używana jest również do ozdabiania balkonów, werand.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 22:54:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304238. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Katalog roślin II. Drzewa, krzewy, byliny.. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni, Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-10].
  • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne nie występuje w Polsce w stanie naturalnym
ogólne Roślina szybkorosnąca
ogólne pochodzenie:" Japonia
cechy korony kulista
wysokość 0,7-1,7 m
barwa kwiatów bezokwiatowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kotka
pienność roślina dwupienna
kolor pylku żółty
kształt blaszki liście lancetowate
kolor liścia trójbarwne
kolor liścia biało-zielono-różowe
cechy pędu brązowoczerwone
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia wyprzedzające rozwój liści