Driakiew żółta Scabiosa ochroleuca

Driakiew żółta (d. żółtawa) Scabiosa ochroleuca L. – gatunek rośliny należący do rodziny przewiertniowatych. Występuje w środkowej i południowej Europie, w europejskiej części Rosji, w Turcji, Kazachstanie, Mongolii i Chinach. Dość pospolity na terenie Polski, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.

Liście gęsto owłosione przylegającymi włoskami. Liście łodygowe 1-3-pierzastosieczne, złożone z równowąskich odcinków. Liście różyczkowe o lirowatym kształcie lub karbowane albo piłkowane. Kwiaty żółtawobiałe, zebrane w półkulistą główkę o średnicy 1,5-3,5 cm i omszonych listkach okrywy. Na dnie główki łuseczkowate, drobne przysadki. Kwiaty 5-krotne, lekko grzbieciste, bezwonne. Brzeżne kwiaty w koszyczku dużo większe. Posiadają miseczkowato rozszerzony na szczycie kieliszek o błoniastym brzegu. Kielich przekształcony w szczeciny, w młodych kwiatach brunatne. Łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, w dolnej części gęsto owłosiona, górą słabiej. Osiąga wysokość 10-80 cm.

Biologia i występowanie


Bylina lub roślina dwuletnia, hemikryptofit. Siedlisko: suche zbocza, murawy, przydroża, świetliste zarośla. Kwitnie od czerwca do października. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Festucetalia valesiacae i Ass. Scabioso-Genistetum (lokalnie).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-08-02 19:30:23]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=57185563. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • World Flora Online. [dostęp 2019-08-02].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki brązowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
liczba płatków płatków pięć
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie karbowany
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie liście różyczkowe
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik