Rozchodnik biały Sedum album

Rozchodnik biały (Sedum album L.) – gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych. Naturalnym obszarem jego występowania jest północna Afryka, południowa, środkowa i zachodnia Europa oraz zachodnia Azja. W Europie występuje w stanie dzikim i zdziczałym. W Polsce został introdukowany przez ogrodników w drugiej połowie XIX w. Obecnie występuje niezbyt licznie w Sudetach i Karpatach oraz na pogórzu, gdzie rozprzestrzenił się jako uciekinier z upraw. Status gatunku we florze Polski: kenofit. Nie stanowi zagrożenia dla gatunków rodzimej flory. Jest pospolicie uprawiany jako roślina zdobna.

Liście liście ciemnozielone długości 4-12 mm, okrągłe, mięsiste w przekroju są nagie, tępe, wąsko-lancetowate lub jajowate, naprzemianległe. Kwiaty białe, lub jasnoróżowe, drobne, gwiazdkowe na krótkich szypułkach zebrane są w gęste, rozgałęzione baldachogrona. Działki kielicha 2-4 razy krótsze od płatków korony i tępo zakończone. Pręciki z purpurowobrunatnymi pylnikami na białych nitkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Pokrój roślina wieloletnia, zimująca w gruncie tworząca luźne darnie wysokości 10-15 cm. Oprócz pędów kwiatowych w darni występują liczne pędy płonne. Łodyga płożące pędy tworzą luźną zimozieloną darń. Pędy kwiatostanowe często są zaczerwienione, osiągają wysokość 15 cm. Owoce wielonasienne, wydłużone i wzniesione torebki na szyjkach ok. dwukrotnie krótszych od torebki.

Biologia i występowanie


Bylina, chamefit. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest sukulentem. Rośnie na podłożu suchym, nasłonecznionym o dużej przepuszczalności wody, dlatego ze względu na niedobory wody przystosował się do trudnych warunków, gromadząc zapasy wody w liściach i łodygach. Roślina mało wymagająca, rosnąca na każdej glebie i w każdym miejscu chętnie z zawartością wapnia – roślina wapieniolubna. Lubi miejsca nasłonecznione o dużej przepuszczalności wody. W stanie dzikim rozmnaża się przez kłącza oraz wysiew nasion.


Roślina uprawna: nadaje się do ogrodów skalnych i naturalistycznych oraz jako roślina okrywowa do zadarniania mniejszych powierzchni. Tworzy bardzo ładne, jasnozielone kępy szczelnie zakrywające podłoże. Rozmnaża się z sadzonek, Nie ma wymagań co do gleby, wytrzymuje dobrze suszę i jest całkowicie mrozoodporny. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Rozmnaża się go poprzez sadzonki wiosną i latem.
Roślina lecznicza: sok wyciśnięty z liści wykorzystywany był w medycynie ludowej przy opuchliznach, chorobach wrzodowych, rakowych i krwotokach. Okłady z pogniecionych liści stosowane były do uśmierzania bólu.
Sztuka kulinarna: młode, soczyste liście w kuchni ludowej stosowano jako dodatek do sałatek.


Roślina żywicielska dla gąsienic motyli: niepylaka apollo i modraszka orion.
Według wierzeń górali poświęcone na zakończenie oktawy Bożego Ciała rozchodniki miały być pomocne w leczeniu różnych chorób.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-04 00:58:29]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51666726. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-07-11].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-25].
  • The Plant List. [dostęp 2015-08-13].
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  • Rośliny obce w Polsce. [dostęp 2007-12-07].
Przypisane cechy
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina ozdobna
ogólne bylina
ogólne roślina żywicielska
ogólne kenofit
ogólne roślina mrozoodporna
ogólne roślina uprawiana
ogólne roślina darniowa
ogólne sukulent
ogólne roślina wapieniolubna
ogólne roślina okrywowa
forma życiowa wg Raunkiæra chamefit zielny
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów bladoróżowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
korona kwiatu i typ kwiatostanu gwiazdkowa
korona kwiatu i typ kwiatostanu na krótkich szypułkach
pręciki pylniki purpurowobrunatne
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście okrągłe
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki mięsiste
kolor liścia ciemnozielone
typ liści liść prosty
ulistnienie naprzemianległe
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców wydłużone
cechy pędu pędy kwiatostanowe czerwonawe
wygląd łodygi łodyga pełzająca
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień