Lepnica rozdęta Silene vulgaris

Lepnica rozdęta, l. zwyczajna, l. pospolita (Silene vulgaris (Salisb.) Sm.) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej, rośnie dziko w Europie, Azji i północnej Afryce, zadomowił się także na Azorach. W Polsce pospolity.

Liście eliptyczne do lancetowatych, zaostrzone. Kwiaty zebrane w luźne wierzchotki. Płatki korony białe, dwudzielne. przykoronka brak lub jest tylko śladowy. Kielich gładki, niebieskozielonkawy, beczułkowaty, rozdęty, z siatką 20 nerwów połączonych poprzecznymi anastomozami. Ząbki kielicha szerokie, trójkątne Pokrój długość 15-50 cm. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, naga, osiąga wysokość do 1 m. Cała roślina ma niebieskawe zabarwienie nadane jej przez warstwę wosku Owoc luźno tkwiąca w rozdętym kielichu torebka na króciutkim trzonku.

Biologia i występowanie


Bylina, chamefit. Siedlisko: suche murawy, żwirowiska, skarpy, przydroża, ubogie darnie, nasypy z kruszywa kamiennego, płytkie wapienne gleby. Uważana za chwast. Kwitnie od maja do września. Kwiaty zasobne w nektar, zapylane głównie przez motyle nocne i błonkówki. Kwiaty otwierają się całkowicie dopiero nocą i wydzielają w nocy słaby zapach. Rozmnaża się przez nasiona, ale również poprzez podziemne rozłogi. Liczba chromosomów 2n = 24. Może się ukorzeniać na głębokości 1 m.


Czasem jest wykorzystywana jako pasza dla bydła i pożytek pszczeli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:06:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51626689. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Ursula Stichmann-Marny, Erich Kretzschmar: Przewodnik. Rośliny i Zwierzęta. Warszawa: Multico, 1997, s. 284. ISBN 83-7073-092-2.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  • Włodzimierz Tymrakiewicz: Atlas chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1976, s. 78.
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Ursula Stichmann-Marny, Erich Kretzschmar: Przewodnik. Rośliny i Zwierzęta. Warszawa: Multico, 1997. ISBN 83-7073-092-2.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
ogólne chwast
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki niebieskie
barwa kwiatów płatki zielonkawe
typ kielicha beczułkowaty
typ kielicha zrosłodziałkowy
symetria kwiatu symetria beczułkowata
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście eliptyczne
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień