Tawuła wierzbolistna Spiraea salicifolia

Tawuła wierzbolistna, tawuła bawolina (Spiraea salicifolia L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych.

Liście długości 4 do 8 cm, skrętoległe, barwy jasnozielonej, pojedyncze, podłużnie lancetowate, z zaostrzonym wierzchołkiem, ostro piłkowane na brzegu i delikatnie orzęsione. Kwiaty różowe, drobne, z płatkami korony o długości 3-4 mm, zebrane na szczytach pędów w walcowate lub stożkowate wiechy (o długości 10 do 15 cm). Pokrój krzew o wysokości do 2 m. Pędy sztywne, tworzy podziemne rozłogi. Gałązki obłe, czasem lekko kanciaste, barwy żółtobrązowej. Owoce zbiorowe, złożone z niewielkich mieszków.

Biologia i występowanie


Występuje w środkowej i zachodniej Europie oraz na zachodniej Syberii i Dalekim Wschodzie. W Polsce w stanie dzikim (lub zdziczałym) występuje w Sandomierskiem i Lubelskiem oraz na jednym stanowisku w Beskidzie Niskim.
Nanofanerofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zasiedla gleby wilgotne, żyzne, o odczynie obojętnym, piaszczyste i pylaste, mineralno-próchniczne. Spotykany na wilgotnych łąkach, brzegach zbiorników wodnych, w olszynach. Czasami tworzy duże zarośla.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 16:38:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55198510. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-20].
ogólne krzew
barwa kwiatów płatki różowe
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień