Rdestnica grzebieniasta (Stuckenia pectinata (L.) Börner) – gatunek roślin wodnych należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae Dumort.), występujący niemal na całym świecie. W Polsce gatunek autochtoniczny. Holotyp tego gatunku nie został wskazany. Lektotyp został wskazany w 1986 roku przez Haynesa. Jest nim okaz zielnikowy zebrany przez Olofa Celsiusa w Austrii, oryginalnie oznaczony jako "Potamogeton gramineum ramosum Bauh., In Austria". Lektotyp przechowywany jest w herbarium Uniwersytetu w Uppsali.
Gatunek kosmopolityczny, najszerzej rozprzestrzeniony przedstawiciel rodzaju. Występuje w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Afryce nie występuje jedynie w Makaronezji, a w Ameryce Południowej w Brazylii. W Australii i Oceanii występuje jedynie w Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Rozwój Byliny, wodne geofity (hydrogeofity). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Z uwagi na zdolność do rozmnażania wegetatywnego gatunek ten jest rozprzestrzeniany przez kaczki. Siedlisko Rośliny te zasiedlają wody mezotroficzne do eutroficznych, głównie jeziora, stawy i rzeki, także wody brachiczne. Interakcje międzygatunkowe Rdestnica grzebieniasta jest jednym z najważniejszych źródeł pożywienia dla ptactwa wodnego. Jest podstawowym składnikiem diety głowienki długodziobej. Genetyka Liczba chromosomów 2n = 78.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 05:32:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62823717. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.