Cypryśnik błotny Taxodium distichum

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych (dawniej zaliczana do wyodrębnianych cypryśnikowatych). Występuje naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA, szczególnie na błotnistych obszarach Florydy, jednak już od dłuższego czasu sadzi się go w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe.

Liście na długopędach ustawione skrętolegle. Krótkopędy stojące pojedynczo mają około 10 cm długości. Dwurzędowo ułożone igły o długości do 2 cm są równowąskie i płaskie. Na początku listnienia przybierają żywą, jasnozieloną barwę, potem ciemnieją. Są zrzucane jesienią razem z krótkopędami. Kwiaty męskie licznie zebrane na końcach zeszłorocznych długopędów, żółtawe albo purpurowe. Szyszki żeńskie mają długość 1–3 cm, są kuliste lub nieco podłużne, składają się z niewielu łusek. Kora czerwonobrązowa lub bladobrunatna, włóknista, łuszczy się podłużnymi pasami. Pokrój korona młodych drzew wąska, stożkowata, później coraz bardziej okrągło sklepiona i na wierzchołku prawie zawsze zaokrąglona. Pędy jednoroczne niezwykle cienkie, czerwonawe, późno pokrywają się liśćmi.

Biologia i występowanie


Drzewo iglaste zrzucające liście na zimę. Kwitnie od kwietnia do maja. W warunkach naturalnych porasta wilgotne niziny o wysokim poziomie wód gruntowych, względnie okresowo lub trwale zalewane.


Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:15:45]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51621923. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
ogólne drzewo
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki igły
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie liście skrętoległe
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj