Smotrawa okazała (Telekia speciosa) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Opisana została przez niemieckiego botanika Johanna Ch. G. Baumgartena. Łacińska nazwa rodzaju nadana została dla uczczenia węgierskiego arystokraty z Siedmiogrodu, hrabiego Sámuela Telekiego (1739-1822), który wspierał badania J. Ch. G. Baumgartena. Drugi człon nazwy "speciosa" oznacza "nadobna, okazała".
Występuje w Azji Zachodniej i na Kaukazie oraz we wschodniej, środkowej i południowej Europie. W Polsce dziko rośnie tylko w Bieszczadach Zachodnich po Lesko, poza tym jest uprawiana i często dziczejąca. We florze Polski jest kenofitem. W Tatrach jako zdziczała z uprawy występuje np. w dolnej części Doliny Kościeliskiej. Kwiat smotrawy okazałej jest symbolem wschodniosłowackiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyhorlat (słow. CHKO Vihorlat) i widnieje w jego znaku. Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Liczba chromosomów 2n = 20. Rośnie nad potokami, w zaroślach, na zrębach.
Roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty, do obsadzania zbiorników wodnych lub do ogrodów naturalistycznych. Rozmnaża się ją przez podział bryły korzeniowej jesienią lub wiosną, albo przez wysiew nasion. Może rosnąć w pełnym słońcu, jednak wówczas podczas kwitnienia wymaga podlewania, gdyż mogą jej na upale więdnąć kwiaty, lepiej uprawiać ją w półcieniu. Jest odporna na choroby i szkodniki i jest rośliną ekspansywną. Roślina lecznicza. Ma własności lecznicze.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 05:37:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62822479. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.