Tobołki polne (Thlaspi arvense) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych (dawniej nazywanych krzyżowymi). Występuje w całej Europie, na znacznej części Azji i na wyspie Madera. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Status gatunku we florze Polski: archeofit.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Kwitnie od kwietnia do września i jest samopylny. Siedlisko: przydroża, brzegi dróg i pola uprawne, na których jest chwastem, ogrody, śmietniska. W ciągu roku wydaje kilka pokoleń. Nasiona mogą leżeć kilka lat w ziemi nie tracąc zdolności kiełkowania. Jest rośliną wskaźnikową gleb zasadowych. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Stellarietea mediae. Roślina trująca: jest trująca dla bydła. Zawiera glikozyd izosiarkocyjanianowy, który rozpada się do olejku gorczycowego.
Ze względu na swoje ciekawe owoce bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Szczególnie nadaje się do sporządzania suchych bukietów. Ziele Herba Thlaspi i nasiona Semen Thlaspeos stosowane były dawniej w lecznictwie W Niemczech nasiona dodawane są do niektórych gatunków wędlin.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-10 00:40:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66804031. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.