Kosatka kielichowa, kosatka kielichowata (Tofieldia calyculata) – gatunek rośliny z rodziny kosatkowatych (Tofieldiaceae). Łacińską nazwę rodzaju nadano dla uczczenia angielskiego botanika Thomasa Tofielda.
Występuje w Europie Południowej i Środkowej, jest też uprawiana w wielu krajach świata. W Polsce występuje głównie w Karpatach; w Tatrach, Pieninach, w Beskidzie Żywieckim i na rozproszonych stanowiskach na niżu: w Wielkopolsce, na Nizinie Śląskiej, Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej, na Kujawach oraz w północno-wschodniej części kraju. Rozwój Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do lipca. Siedlisko Łąki, hale, skały, obszary wilgotne i torfowiska. W Tatrach występuje aż po piętro halne. Jest wapieniolubna, rośnie na glebach eutroficznych powstałych z wietrzenia skał węglanowych, o odczynie od 6,5-8,2 pH. Na poszczególnych stanowiskach występuje zazwyczaj w liczbie kilkunastu do kilkudziesięciu kęp. Fitosocjologia Gatunek charakterystyczny dla O/All. Caricetalia davallianae. Cechy fitochemiczne Roślina trująca Genetyka Liczba chromosomów 2n= 30.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:29:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986121. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.